PEKAŘINA – ŘEMESLO S BUDOUCNOSTÍ
Řada lidí má o profesi „pekař“ značně zkreslený názor, často ovlivněný filmy pro pamětníky, nebo pohádkou „Císařův pekař – Pekařův císař“. Doby, kdy práce v pekárnách byla namáhavá, špatně placená a pouze v noci jsou již dávno pryč.
Často kupujeme čerstvý chléb a pečivo, aniž přemýšlíme o tom, jak se vůbec v současné době vyrábí? Dnešní moderní průmyslové pekárny připomínají spíše laboratoře, se zařízením v chromu, technologií řízenou počítači a pekaři v bílém obleku, kteří kontrolují linkovou výrobu chleba, rohlíků či vánoček.
Hodně věcí se za posledních 50 let v pekařském oboru změnilo, jedno však zůstává stejné. Je to pořád krásné a voňavé řemeslo.
Čeští pekaři jsou evropská špička!
V Česku je v současné době v provozu okolo 700 pekáren, které vyrábí chléb a pečivo. Jsou rozesety po celé zemi, tak aby mohly zásobovat prodejní síť čerstvými výrobky. Okolo 60ti je velkých průmyslových, ostatní jsou střední či malé řemeslné. Co se týče nabídky chleba a pečiva v obchodech, tak naši pekaři jsou v šíři sortimentu, kvalitě výrobků či v zákaznickém servisu na špici v Evropě. To může potvrdit každý, kdo načas vyjede do zahraničí – nejvíce mu chybí náš čerstvý, křupavý český chléb. Za uplynulých 30 let udělali naši pekaři obrovský skok do 21. století – pekárny jsou vybaveny moderními výrobními linkami, výroba a technologické procesy řídí počítače, je zde vysoká úroveň hygieny, pekař řídí výrobu a technologii. Dnešní práce v pekárnách je zajímavá, tvořivá činnost v příjemném, čistém a voňavém prostředí.
Co vlastně dělá takový pekař v současnosti?
Práce pekaře je trochu podobná činnosti kuchaře, jen dělá vše ve větším množství a místo vaření či smažení výrobky peče. Pekař pracuje se surovinami, jako jsou mouka, droždí, cukr, máslo, ovocné náplně či posypové materiály a směsi. Suroviny dle receptury daného výrobku vymíchá v mísícím zařízení. Následně nechá těsto vykynout a poté jej překlopí z díže do dělícího zařízení, které jej rozdělí na jednotlivé stejně velké klonky. Ty jsou vytvarovány do podoby konečného výrobku (chléb, rohlík, houska, vánočka, …) a po povrchové úpravě a nakynutí automaticky osazeny do pece. Zde se upečou do zlatavé, křupavé barvy a následně jsou rozváženy do vlastních prodejen – pekařství či marketů k zákazníkům.
Proč se stát pekařem či pekařkou?
Jednoduše proto, že se jedná o zajímavou, tvořivou profesi v příjemném pracovním prostředí. Pekárny 21. století jsou dnes moderní potravinářské provozy, kde zdaleka nic nepřipomíná zažitou představu z pohádky „Císařův pekař – Pekařův císař“. Pekař v dnešní pekárně zejména dohlíží na výrobu a kontroluje procesy, odpadla náročná manuální práce. Tuto práci mohou vykonávat jen vyučení a kvalifikovaní pekaři, kteří mají potřebné znalosti, ovládají technologické procesy a dokáží pracovat na moderním strojním zařízení. Samozřejmě jsou u nás i malé pekárny, kde ještě převažuje řemeslná práce s výrobkem při tvarování, ostatní činnosti jsou však již mechanizovány. Uplatnění v moderních provozech najdou zejména technicky zaměření chlapci, šance je zde i pro manuálně zručná děvčata s citem pro kreativní práci. A protože je zatím mladých kvalifikovaných pekařů a šikovných pekařek nedostatek, rychle stoupá jejich mzda – ti nejlepší si již vydělají více, než je republikový průměr.
Výhodou krásné, voňavé profese pekař také je, že každý den za sebou vidí výsledek své práce. A pokud je někdo pochválí za kvalitu, za to, že si pochutnali na jejich výrobku – je to motivace do další práce. Na příkladu vyspělých států EU vidíme, že pekařská profese má před sebou skvělou budoucnost a jedná se o perspektivní a stabilní zaměstnání.